Zobrazit podkategorie
Zpět
Důležité informace
DŮLEŽITÉ INFORMACE – Adaptace dítěte v MŠ, důležitá pravidla, co připravíme dítěti do MŠ.
Čas potřebný k adaptaci závisí na věku, neuropsychickém vývoji a na celkovém přístupu dospělých – rodičů i učitelek. Žádný strach z loučení a žádný strach z toho, že to hned od prvního dne nebude bez problémů!
Vaše dítě poroste, bude jistější, sebevědomější, bude dítětem z mateřské školy, které svůj každodenní pobyt dobře zvládne a vytěží z něj co nejvíce.
PRAVIDLA ÚSPĚŠNÉ ADAPTACE DÍTĚTE - PRO RODIČE
MLUVTE S DÍTĚTEM O TOM, CO SE VE ŠKOLCE DĚLÁ A JAKÉ TO TAM JE.- ZVYKEJTE DÍTĚ NA ODLOUČENÍ.
- VEĎTE DÍTĚ K SAMOSTATNOSTI.
- DEJTE DÍTĚTI NAJEVO, ŽE ROZUMÍTE JEHO OBAVÁM Z NÁSTUPU DO ŠKOLKY.
- POKUD BUDE PLAKAT, BUĎTE PŘÍVĚTIVÍ, ALE ROZHODNÍ.
- DEJTE DÍTĚTI S SEBOU NĚCO DŮVĚRNÉHO.
- PLŇTE SVÉ SLIBY!!
- UDĚLEJTE SI JASNO V TOM, JAK PROŽÍVÁTE NASTÁVAJÍCÍ SITUACI VY SAMI.
- ZA POBYT VE ŠKOLCE NESLIBUJTE DÍTĚTI ODMĚNY PŘEDEM.
- PROMLUVTE SI S UČITELKAMI.
- VYUŽIJTE MOŽNOSTI ADAPTACE O POSLEDNÍ TÝDEN PRÁZNIN, NAVŠTIVTE MŠ VE DNECH OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.
Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s kamarády, kteří už do školky chodí. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat, tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.- Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu (např. do kina) mile a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se zase vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
- Veďte dítě k samostatnosti v hygieně, oblékání a jídle. Omezte případné pití brčkem, nebo dokonce kojenecké láhve, nebo krmení dítěte. Do mateřské školy nepatří dítě s plenami.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak jeho sebedůvěru. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte. Dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest. Vyhněte se výhružkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne".
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo nebo tajně.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáčka, hračku). Žádné bojové a nebezpečné hračky.
- Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít!
- Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci Vy sami. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit úzkosti i vaše dítě. Pokud máte strach z odloučení a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup do MŠ. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměnu předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne dobře, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba ovocným koktejlem, nebo zajděte do cukrárny, nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak vyžadovalo hračku každý den.
- Promluvte si s paní učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte.
- Poslední týden v srpnu – přípravný týden, využijte návštěvu zahrady MŠ s dítětem, dítě se seznámí s paní učitelkou, pohraje si s vámi a bude pozorovat prostředí zahrady, děti. Domluvte si vždy s paní učitelkou, či zástupkyní ředitele.