Zápisy budou probíhat  od 2. 5. 2024 od 6.00 hodin do 16. května do 23.59 hod. pro elektronické přih… více informací
Zavřít
Zpět

Důležité informace

DŮLEŽITÉ INFORMACE – Adaptace dítěte v MŠ, důležitá pravidla, co připravíme dítěti do MŠ.

Čas potřebný k adaptaci závisí na věku, neuropsychickém vývoji a na celkovém přístupu dospělých – rodičů i učitelek. Žádný strach z loučení a žádný strach z toho, že to hned od prvního dne nebude bez problémů!

Vaše dítě poroste, bude jistější, sebevědomější, bude dítětem z mateřské školy, které svůj každodenní pobyt dobře zvládne a vytěží z něj co nejvíce. PRAVIDLA ÚSPĚŠNÉ ADAPTACE DÍTĚTE -  PRO RODIČE


 1. MLUVTE S DÍTĚTEM O TOM, CO SE VE ŠKOLCE DĚLÁ A JAKÉ TO TAM JE.
 2. ZVYKEJTE DÍTĚ NA ODLOUČENÍ.
 3. VEĎTE DÍTĚ K SAMOSTATNOSTI.
 4. DEJTE DÍTĚTI NAJEVO, ŽE ROZUMÍTE JEHO OBAVÁM Z NÁSTUPU DO ŠKOLKY.
 5. POKUD BUDE PLAKAT, BUĎTE PŘÍVĚTIVÍ, ALE ROZHODNÍ.
 6. DEJTE DÍTĚTI S SEBOU NĚCO DŮVĚRNÉHO.
 7. PLŇTE SVÉ SLIBY!!
 8. UDĚLEJTE SI JASNO V TOM, JAK PROŽÍVÁTE NASTÁVAJÍCÍ SITUACI VY SAMI.
 9. ZA POBYT VE ŠKOLCE NESLIBUJTE DÍTĚTI ODMĚNY PŘEDEM.
 10. PROMLUVTE SI S UČITELKAMI.
 11. VYUŽIJTE MOŽNOSTI ADAPTACE O POSLEDNÍ TÝDEN PRÁZNIN, NAVŠTIVTE MŠ VE DNECH OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.

 12. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s kamarády, kteří už do školky chodí. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat, tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.
 13. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu (např. do kina) mile a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se zase vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
 14. Veďte dítě k samostatnosti v hygieně, oblékání a jídle. Omezte případné pití brčkem, nebo dokonce kojenecké láhve, nebo krmení dítěte. Do mateřské školy nepatří dítě s plenami.
 15. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak jeho sebedůvěru. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte. Dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest. Vyhněte se výhružkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne".
 16. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo nebo tajně.
 17. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáčka, hračku). Žádné bojové a nebezpečné hračky.
 18. Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít!
 19. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci Vy sami. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit úzkosti i vaše dítě. Pokud máte strach z odloučení a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup do MŠ. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
 20. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměnu předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne dobře, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba ovocným koktejlem, nebo zajděte do cukrárny, nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak vyžadovalo hračku každý den.
 21. Promluvte si s paní učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte.
 22. Poslední týden v srpnu – přípravný týden, využijte návštěvu zahrady MŠ s dítětem, dítě se seznámí s paní učitelkou, pohraje si s vámi a bude pozorovat prostředí zahrady, děti. Domluvte si vždy s paní učitelkou, či zástupkyní ředitele.

Návštěva knihovny

Kliknutím na nadpis článku zobrazíte více informací.

Více informací

Zápis do MŠ pro rok 2024/2025

Informace k zápisu pro školní rok 2024/2025 Termín zápisu na školní rok 2024/ 2025 od 6. 5. 2024 do 7. 5. 2024 Plakát k zápisu do mateřských škol pro školní rok 2024/2025.       Informace k z…

Více informací

Krejčík Honza

Kliknutím na nadpis článku zobrazíte více informací.

Více informací

Dny otevřených dveří

ZVEME VÁS NA DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V MATEŘSKÝCH ŠKOLÁCH NAŠÍ ORGANIZACE. PŘIJĎTE MEZI NÁS!!!! Milí rodiče, zápisy se blíží.  Nabízíme vám návštěvu mateřských škol, rovněž poradenství                 …

Více informací